Close
 Close

Develor International

Show all contacts
Magazine  

Znaleziono w sekcji usługi i rozwiązania

  • Please, type at least 3 characters in search input to find solutions.
Przeszukaj usługi

Znaleziono w zasobach

  • Please, type at least 3 characters in search input to find resources.
Przeglądaj zasoby
  Contact Us

OBALAMY MITY PRACY HYBRYDOWEJ

Przyszłość po pandemii wciąż nie jest pewna. Nikt nie zna dobrego rozwiązania, które pomoże nam się w niej odnaleźć. Utworzenie zespołów hybrydowych jest jednym z rozwiązań, na które decyduje się obecnie wiele organizacji. Część z nich jednak, nie jest przekonana czy praca w modelu hybrydowym jest dobrym rozwiązaniem. Dziś obalimy kilka popularnych mitów pracy hybrydowej.

  1. Mniej pracy

Podczas gdy część zespołu pracuje z domu, koledzy będący w biurze nie mają pojęcia co tamci robią w danym momencie. Zakładają wtedy, że na pewno nie robią nic związanego z pracą. Wiele osób myśli, że brak szefa ‘w pobliżu’ oznacza błogie lenistwo w czasie pracy.
W rzeczywistości, jest zupełnie inaczej. Badania pokazują, że pracownicy na home office pracują dłużej, niż ci pracujący w biurze. Dzień pracy jest bardzo często wydłużany, poza standardowe godziny pracy.

  1. Praca 24/7

W przeciwieństwie do punktu 1, są także osoby, które uważają, że pracując z domu, dzień pracy nigdy się nie kończy i w efekcie pracujemy non-stop przez 24 godziny na dobę. Owszem, pracując z domu mamy tendencję do wydłużania czasu pracy, jednak nie do takiego stopnia. Każdy z nas ma własne obowiązki i potrzeby na które trzeba znaleźć czas.

  1. Brak relacji w zespole

Osoby pracujące z biura mogą myśleć o członkach zespołu pracujących zdalnie jako o  introwertykach, którzy unikają kontaktu z innymi lub nie lubią pracy w zespole. Analogicznie, wiele osób podczas pracy zdalnej czuje, że nie nawiąże dobrych relacji z innymi członkami zespołu z biura. Kluczem do sukcesu są regularne wideo rozmowy z kolegami z biura czy wirtualne kawy.

  1. Równowaga między pracą, a życiem prywatnym

Każdy, kto pracuje w biurze, zazdrości pracownikom zdalnym utrzymania zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Codzienne gotowanie obiadu dla rodziny, sprzątanie, prasowanie.. Nic bardziej mylnego. Pracując z domu mamy tendencję do pracy wykraczając poza standardowe godziny pracy, nie wspominając o unikaniu przerw poświęconych obowiązkom domowym.

  1. Pracujący zdalnie manager to zły manager

Jednym z największych mitów jest myślenie, że nie da się zarządzać ludźmi pracując zdalnie. Skuteczni managerowie pracujący zdalnie muszą być w stałym kontakcie z członkami swojego zespołu. Regularne rutyny – takie jak codzienne lub co najmniej cotygodniowe odprawy zespołu są konieczne. W ten sposób Twój zespół będzie wiedział, że jesteś osiągalny, będzie mógł się z Tobą skonsultować, a wszelkie ich wątpliwości i pytania zostaną wysłuchane

  1. Dużo czasu dla siebie

Pracując z domu, szczególnie w początkowej fazie, myślimy o zaoszczędzonym czasie jaki na co dzień poświęcilibyśmy na dojazd do pracy i stanie w korkach.  Poranny jogging przed pracą lub sesja jogi tuż po? Praca zdalnie płynnie zaciera granice sprawiając, że bardzo często zaczynamy pracę wcześniej a kończymy później, nie mając czasu na planowane aktywności. Spowodowane jest to presją, aby pokazać, że jesteśmy produktywni (patrz punkt 1!) a także niezdolność do wyznaczania granic. Pomocne jest utworzenie harmonogramu dnia, uwzględniającego atrakcje czasu wolnego.

  1. Zepsuta komunikacja

Praca zdalna niekoniecznie oznacza spadek jakości komunikacji z biurem. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich narzędzi ułatwiających komunikację a także rutyn. Częste, wirtualne  spotkania całego zespołu lub pojedynczych osób mają pozytywny wpływ na jakość komunikacji, a tym samym efektywności zespołu. Ważne, aby co najmniej raz w roku organizować spotkanie całego zespołu w biurze.

Wiele popularnych przekonań dotyczących pracy w modelu hybrydowym jest błędnych. Czy taki model pracy jest szansą na sukces w post pandemicznej sytuacji? Wierzymy, że tak! Kluczem do sukcesu jest stosowanie odpowiednich zasad i reguł!*

 

*Więcej o zasadach i regułach pracy hybrydowej niebawem.

Obsługa działań hybrydowych

Pobierz najnowszy e-book pełen sprawdzonych wskazówek, jak działać w zespole hybrydowym.